BAYİLER

Ev Enerji İstasyonu

Yeni bir yaşam tarzı! Honda’dan Ev Enerji İstasyonu

Ev Enerji İstasyonu ile Honda FCX Clarity gibi yeni nesil hidrojen yakıt pilli aracınızı şarj edebilir aynı zamanda evinizin ısınma ve elektrik ihtiyacını da karşılayabilirsiniz. 

Yakın bir geleceğe kadar ana yakıt kaynağımız benzin olarak devam edecek gibi görülüyor. Honda mevcut ve gelecekte üreteceği ürünleri için mümkün olduğunca yakıt ekonomisi sağlayacak hybrid gibi teknolojiler geliştirmeye devam etse de zararlı gaz emisyonunu ve benzine olan bağımlılığı azaltmak için hidrojenle çalışan FCX Clarity veya doğal gazla çalışan Civic GX NGV (Natural Gas Vehicle) gibi alternatif yakıtlarla çalışan ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Honda’nın çevreci yaklaşımı sadece yakıt tüketimini ve zararlı gaz emisyonunu azaltma kapsamında değil. Tamamen temiz ve zararsız yenilebilir alternatif enerji kaynaklarının üretilmesi ve günlük kullanıma kazandırılmasını da amaçlıyor. 

Bu amaç doğrultusunda Honda taşıtları bir gecede doldurabilen ev içi kullanıma uygun yakıt ikmal aleti olarak tasarlanan yeni nesil Ev Enerji İstasyonu prototipini işletmeye açtı.  

Ev içi kullanım amaçlı enerji istasyonu daha çok tüketicinin hidrojen yakıt hücreli taşıt kullanmasını mümkün kılacak dolum altyapısı ihtiyacına cevap vererek, rahat, temiz, enerji tasarrufu sağlayan ve sürdürülebilir evde yakıt ikmaliyle yeni bir yaşam tarzı yaratmakta.

​Yakıt pilli elektrikli taşıt ile solar hidrojen istasyonunun birleşimi yenilenebilir enerji temelli bir hidrojen toplumunun oluşturulmasına katkı sağlayabilir, böylece CO2 emisyonunda ciddi bir düşüş ve daha yüksek enerji sürdürülebilirliği elde edilmesine yol açar.

Ev Enerji İstasyonu Nasıl Çalışır? 

Ev Enerji istasyonu, doğal gazları bir dönüştürücü yardımıyla hem yakıt hücresine hem de arıtım hücresine aktarır. Yakıt hücresindeki çevirici sayesinde evin ısı, sıcak su ve elektrik ihtiyacı karşılanır. Arıtım hücresindeki hidrojen sıkıştırılır ve tanka doldurulup depolanır. Kullanıcı depodaki hidrojen ile istediği zaman aracını doldurabilir. Elektrik şebekesinden elektiriğini alan ve benzinli bir araç kullanan ortalama bir Amerikan evini örnek alırsak, Ev Enerji İstasyonu evin enerji tüketimini %50’ye varan oranlarda azaltabilir. Sonuçlar gerçekten inanılmaz değil mi? Şimdi neden bu konuda bu kadar heyecanlı olduğumuzu anlayabilirsiniz.