BAYİLER

Honda Jet

Hayallerin ulaştığı nokta: HondaJet

HondaJet hayallerin gücünden doğdu. Bu öyle bir güçki, havacılık alanındaki yeniliklerimizi dizayna, dizaynı çizime, çizimi uçusa sadece 7 yıl içinde dönüştürdü. HondaJet entelektüel düşünce olarak başladı ve bir dizi sorulara dönüştü: Nasıl hafif bir jet daha gelişmiş, daha zarif ve daha verimli olabilir? Deneme, keşif ve araştırma ile HondaJet vizyonu ve tasarım yenilikleri bir araya geldi.

1986: Honda Japonya’da küçük uçak ve jet motorları üzerine araştırmalara başladı.
1993: Honda Missisipi Üniversite’siyle beraber kompozit uçak gövdesi araştırmalarına başladı. 1996’ya kadar süren araştırmalar sonucunda MH-02 adlı uçak gövdesi geliştirildi.
1996: Ağustos ayında, MH-02 test uçuşlarını tamamladı.
1997: HondaJet projesi resmi olarak başladı.
1999: Honda, HF118 kompakt turbo fan jet motorunu geliştirmeye başladı.  
2001: Honda Kuzey Carolina’da HondaJet araştırma tesisi kurdu.  
2003: 3 Aralık 2003’ de gökyüzünde yepyeni bir uçak belirdi. HondaJet ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. 
2005: Test uçuşlarında ikinci aşamaya geçildi ve performans uçuşlarıyla oto-pilot uçuş testleri gerçekleştirldi. 28 Temmuz günü Oshkosh Wisconsin’de gerçekleştirilen EAA Airventure Fuarı’nda HondaJet’in dünya prömiyeri gerçekleştirildi.
2006: Honda Aircraft Inc. şirketi kuruldu ve HondaJet satışlarına başlandı. Ekim ayında Florida, Amerika’da düzenlenen NBAA konvensiyonunda HondaJet, beklentilerin üzerinde bir ilgi gördü ve ilk üç günde 100’ün üzerinde sipariş aldı.
2007: HondaJet’in satış, pazarlama, servis, araştırma-geliştirme ve üretim merkez üssü Greensboro, Kuzey Carolina olarak belirlendi. 
2008: Avrupa’daki HondaJet satışlarına Mayıs ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Avrupa Ticari Havacılık Konvansiyonu ile birlikte başlandı. HondaJet’in, Aralık 2008 boyunca 400 uçuş saatinden fazla bir süre havada kaldığı kaydedildi.
2010: Honda Aircraft Inc., HondaJet’in ilk uçuşunun başarıyla tamamlandığını duyurdu.
2011: Üçüncü HondaJet, Kasım ayında ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı. 
2012: U.S. Federal Aviation Administration (FAA) tarafından verilecek olan sertifikaya hazırlanırken, dördüncü HondaJet;  Mayıs ayındaki testinde  3.500 metre yükseklikte 580 km/sa hızla sorunsuz bir uçuş sergiledi. Kasım ayında, müşteriye sunulacak olan ilk HondaJet uçağının montajı başlatıldı.
2013: Honda Aircraft Company, Mayıs ayında beşinci ve HondaJet’in ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu. HondaJet, dünyanın en hafif jeti ünvanı ile alacağı FAA uçak sertifikası için yaptığı test uçuşlarının son aşamasına yaklaşıyor.